Najdroższy znaczek PRL – poznaj historię polskiej filatelistyki

0
Najdroższy znaczek PRL – poznaj historię polskiej filatelistyki

Unikatowe znaczki pociągają kolekcjonerów na całym świecie. Polska na tym polu nie pozostaje w tyle. Wiele naszych egzemplarzy i kolekcji pocztowych osiąga oszałamiające ceny, które stale rosną. Przedstawimy Ci dzisiaj historię polskich znaczków i najdroższy znaczek PRL.

Czym są znaczki pocztowe?

Znaczki to dowód uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Zawierają informację na temat kraju, w jakim zostały wydane, a także nominał odpowiadający wysokości opłaty pocztowej. Wprowadzane są do obiegu przez władze i stanowią odrębną od waluty pozycję. Rysunki na znaczkach niejednokrotnie odgrywały rolę propagandową, a wiele z nich ma wartość kolekcjonerską. Pierwszy znaczek został emitowany w 1840 roku. Widniała na nim podobizna królowej Wiktorii.

Poznaj najdroższe polskie znaczki

Najbardziej poszukiwane w Polsce są znaczki, które pochodzą z czasów zaborów. Innym, interesującym kolekcjonerów modelem, są egzemplarze z felerami. W polskiej filatelistyce do najdroższych znaczków należy niebieska 10-koronówka z wydania krakowskiego z 1919 roku. Widnieje na niej czarny nadruk „Poczta Polska”. Jej wartość szacuje się na 70 tysięcy złotych.

Pierwsze polskie znaczki

Historia polskiego znaczka rozpoczęła się 1 stycznia 1860 roku. Wówczas wprowadzono do obiegu pierwszą serię. Rysunek nawiązywał stylistycznie do obrazków na znaczkach rosyjskich. Przedstawiał herb Królestwa Polskiego, czyli dwugłowego orła ze słabo widocznym Orłem białym na piersi. Został opatrzony napisem „Za łót kop.10”. Oznaczało to, że kosztował wówczas dziesięć kopiejek i pozwalał na wysłanie listu o wadzie do pół łuta (nieco ponad 6 gramów) w Królestwie Polskim oraz w Cesarstwie Rosyjskim.

Serię tych znaczków wycofano z obiegu w 1965 roku, po klęsce powstania styczniowego, a niewykorzystane egzemplarze zniszczono. Ich wartość historyczna i filatelistyczna z czasem wzrosła. W 2018 roku egzemplarz znaczka z pierwszej polskiej serii osiągnął cenę przekraczającą 150 tysięcy złotych na licytacji.

Najdroższe polskie kolekcje

Najwyższą cenę osiągnęła kolekcja polskich znaczków „Polska nr 1”. Zbiór należał do Włodzimierza Rachmanowa i został sprzedany w 2010 roku w domu aukcyjnym Warwick&Warwick w Wielkiej Brytanii za oszałamiającą kwotę jednego miliona dolarów.

Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło zbiór „Powstanie Warszawskie” za cenę 190 tysięcy euro. Kolekcja obejmuje nie tylko unikatowe znaczki i ich projekty, ale także listy i koperty z tego okresu.

Znaczki w okresie PRL

PRL był momentem rozkwitu polskiej filatelistyki. Wiele osób zajmowało się na co dzień zbieraniem pocztowych egzemplarzy. W większości domów jeszcze pod koniec XX wieku można było odnaleźć zapełnione klasery. Niektóre z nich są prawdziwymi skarbami. Na ich cenę wpływa kilka czynników, ale niewątpliwie do najważniejszych z nich należy ich wiek, a także unikatowość. Do najcenniejszych zbiorów zalicza się te, które pochodzą z początków ubiegłego wieku.

Znaczki z okresu PRL produkowane były masowo, więc ich wartość nie była zbyt duża. Zdarzały się jednak perełki, które przyprawiają po dziś dzień filatelistów o szybsze bicie serca. Należą do nich błędnodruki, które przez przypadek trafiły do obiegu.

Czym są błędnodruki?

Błędnodruki to serie znaczków, które zawierają błąd drukarski. Niewyłapane przez kontrolę jakości, trafiły do obiegu i zyskały wartość, jako poszukiwane przez kolekcjonerów unikaty. Najczęściej spotykanymi nieprawidłowościami są przesunięcia nadruków w rysunku lub całych napisów. Nieco rzadszym felerem drukarskim, który trafiał do sprzedaży, były tak zwane odwrotki. Rysunek lub napisy zostały na nich natłoczone odwrotnie. Innymi pojawiającymi się czasem błędami były nieprawidłowo użyte barwy, a także nieodpowiedni papier lub perforacje.

Błędnodruki w filatelistyce to jedne z najcenniejszych egzemplarzy. Jednym z najbardziej znanych jest „błękitny Mauritius” z 1847 roku, którego wartość osiągnęła około 2 milionów funtów. Najsłynniejszym polskim błędnodrukiem, a zarazem najdroższym znaczkiem PRL jest „Odwrotka bokserów”.

Odwrotka bokserów – najdroższy znaczek PRL

Odwrotka bokserów to znaczki, które pochodzą z błędnie wydrukowanego arkusza, zaprojektowanego z okazji Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1957 roku. Widnieje na nich rysunek przedstawiający dwóch walczących ze sobą w rękawicach bokserskich mężczyzn. W błędnodruku nominał wraz z napisem „Poczta Polska” zostały nadrukowane odwrotnie. Cała felerna seria przez przypadek trafiła do obiegu i bardzo szybko zyskała w filatelistycznym świecie dużą sławę. Już w 1985 roku wartość Odwrotki bokserów wynosiła około 150 tysięcy złotych, co w tamtych czasach stanowiło połowę ceny samochodu.

 

oferta znaczków sklepu filatelistycznego

 

Błędnie wydrukowani bokserzy nie stracili wartości z upływem czasu. Wręcz przeciwnie, ich cena znacznie wzrosła i po dziś dzień są poszukiwani przez kolekcjonerów. W 2009 roku cena wywoławcza jednego znaczka osiągnęła ponad 60 tysięcy złotych na aukcji w Cherrystone. Na tyle także wycenia się katalogowo obecnie każdy z istniejących egzemplarzy.

Znaczki PRL – jak je wycenić?

Masz u siebie dużą kolekcję znaczków i zastanawiasz się, jaka może być ich wartość? Wycena zależy od kilku czynników, które sprawiają, że ich wartość może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wysokie ceny osiągają znaczki, które są rzadkie. Mogły zostać wydane w niewielkim nakładzie lub zachować się do dziś w zaledwie kilku egzemplarzach. Kolejną kwestią, która świadczy o wartości znaczka, są błędy w druku, czyli wspomniane wcześniej błędnodruki. Nie bez znaczenia jest także popularność danego egzemplarza. Jeśli konkuruje o niego wielu kolekcjonerów, jego cena wzrośnie. Istotną rolę odgrywa także stan, w jakim został zachowany. Jeśli chcesz sprawdzić, czy znaczki, które posiadasz, są rzadkie, sięgnij po katalog Fischera. Obejmuje wszystkie polskie egzemplarze wydrukowane od 1860 do 2020 roku.

Maszy pytania odnośnie zakupów w sklepach filatelistycznych? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika z którego dowiesz się jak kupować znaczki w naszym sklepie filatelistycznym. Wszystkie pytania w jednym miejscu.

Gdzie znaleźć znaczki do kolekcji?

W znaczki zaopatruj się w profesjonalnych sklepach. Zakupy w takich miejscach to gwarancja, że dostaniesz oryginalne egzemplarze. Co więcej, dzięki szerokiemu wyborowi, łatwo dopasujesz poszczególne modele do tematyki swoich zbiorów i rozszerzysz kolekcję o niezwykłe egzemplarze.

Najprościej jest odwiedzić nasz sklep filatelistyczny, w którym znajdziesz wiele ciekawych okazów. Specjalizujemy się w znaczkach Poczty Polskiej. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl