Kolekcjonerskie znaczki pocztowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

0
Kolekcjonerskie znaczki pocztowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Interesujesz się zbieraniem znaczków? Chciałbyś, aby Twoja kolekcja mogła rozrastać się tak, by z czasem robiła wrażenie? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Najpierw, jako początkujący filatelista, musisz zdobyć nieco wiedzy na ten temat. Zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć kolekcjonerskie znaczki pocztowe? Po czym poznać, że konkretny egzemplarz jest wyjątkowo cenny? Czytaj dalej, a rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości!

Jakie znaczki pocztowe można kolekcjonować?

Nie jesteś pewien tego, jakie znaczki pocztowe można kolekcjonować? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wszystkie! Początkujący filateliści zazwyczaj mają w swoich zbiorach współczesne modele, które dopiero potem wymieniają na inne produkty. To od Ciebie zależy, czy wolisz mieć w swoim klaserze artykuły zebrane tematycznie, biorąc pod uwagę wzór, czy może miejsce lub rok produkcji.

Po czym poznać, że znaczek jest drogi?

Właściwa ocena wartości znaczka to naprawdę trudna sprawa, która wymaga dużej wiedzy filatelistycznej. Jeżeli podejrzewasz, że w Twoich rękach mógł pojawić się prawdziwy unikat, koniecznie musisz skorzystać z profesjonalnej ekspertyzy eksperta filatelistycznego. Zadaniem takiego fachowca jest potwierdzenie oryginalności znaczka oraz oszacowanie jego wartości. Czy jest coś, co możesz sam ocenić, zanim wybierzesz się do specjalisty? Po czym możesz poznać, że masz przed sobą cenny produkt?

Kolekcjonerskie znaczki pocztowe – po czym je poznać?

Nawet w przypadku, gdy jesteś nowy w branży, zauważysz, że ceny znaczków znacznie się od siebie różnią. Są takie, które możesz kupić już za kilka lub kilkanaście złotych, ale również takie, których cena sięga nawet i kilku- lub kilkudziesięciu tysięcy. Taki rozstrzał cenowy często może zaszokować laika. Stawka za kolekcjonerskie egzemplarze znaczków pocztowych zależy do wielu różnych czynników.

Popularność modelu

Wyceniając znaczek, pierwszym pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, jest popularność posiadanego przez Ciebie modelu. Zależność w takiej sytuacji jest niezwykle prosta – im bardziej wzór ten jest powszechny, tym niższa będzie jego wartość. Z kolei egzemplarze, które były wydane w niewielkich nakładach lub z różnych przyczyn do tej pory zachowało się ich niewiele, mogą bić rekordy, jeżeli chodzi o cenę. Zapamiętaj więc, że im bardziej unikatowy znaczek, tym drożej możesz go sprzedać.

Błędy w druku

Może zaskoczyć Cię fakt, że znaczki, które mają pewne defekty powstałe przy ich tworzeniu, są zdecydowanie więcej warte. Dlaczego? To właśnie błędy powodują, że taki egzemplarz jest wyjątkowy i dzięki temu jego wartość zdecydowanie wzrasta. Odwrotny wzór, zły kolor czy niepoprawnie przycięta partia to tylko niektóre z detali, które mogą rozpalić do czerwoności pasjonatów na całym świecie. Każdy miłośnik filatelistyki zapłaci duże pieniądze, aby mieć taki znaczek w swojej kolekcji.

Stan znaczka

Aby kolekcjonerski znaczek pocztowy miał dużą wartość, najlepiej, aby był zachowany w perfekcyjnym stanie. Przy jego wycenie brane są pod uwagę nie tylko kolory, ale także czytelność danych na stemplu czy ząbkowanie – im wyglądają lepiej, tym dany egzemplarz może być droższy. Dlatego tak ważna jest troska o odpowiednie przechowywanie znaczków. Wysokiej jakości klasery i pęsety to absolutny must have każdego pasjonata!

 

oferta znaczków sklepu filatelistycznego

 

Popyt kształtuje podaż

Ostatnim aspektem, który brany jest pod uwagę przy wycenie znaczka, jest to, jak bardzo jest to pożądany model. Przy tym jak najbardziej trafne jest powiedzenie – popyt kształtuje podaż. Im więcej kolekcjonerów poszukuje danego produktu, tym jego wartość będzie wyższa. Jeżeli więc znajdziesz ciekawy egzemplarz, koniecznie zorientuj się, ilu potencjalnych kupców byłoby nim zainteresowanych. To dzięki temu będziesz mógł wystawić go w adekwatnej do jego wartości cenie.

Jak przechowywać pocztowe znaczki kolekcjonerskie, aby nie straciły na wartości?

Skoro dobry stan znaczków odpowiada za ich cenę, to musisz dbać o ich właściwe przechowywanie. Dlatego powinieneś trzymać je w specjalnym klaserze, który posiada paski z przezroczystej folii. To za nimi musisz trzymać swoją kolekcję, aby ochronić ją nie tylko przed wilgocią, ale także przed szkodliwym wpływem światła słonecznego. Ponadto przekładając swoje egzemplarze, nigdy nie rób tego ręką, a zawsze specjalną pęsetą.

Skoro wiesz już, jak rozpoznać kolekcjonerskie znaczki pocztowe, to pora się w nie zaopatrzyć. Szeroki wybór właśnie takich produktów znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Jako profesjonaliści dokładamy wszelkich starań do tego, aby nasza oferta była na tyle szeroka, żebyś bez problemu mógł kupić u nas takie egzemplarze, które będą pasowały do Twojego klasera. Ze względu na Twoją satysfakcję dbamy o to, aby starannie segregować nasze zbiory – możesz być więc pewny, że z łatwością wyszukasz interesujące Cię artykuły.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl