Cenne znaczki pocztowe zagraniczne – najbardziej poszukiwane egzemplarze

0
Cenne znaczki pocztowe zagraniczne – najbardziej poszukiwane egzemplarze

W świecie filatelistyki większość znaczków ma niewielką wartość. Zdarzają się jednak pewne wyjątki, za które kolekcjonerzy są w stanie zapłacić majątek. Często kryje się za tym nie tylko sam wygląd danego egzemplarza, ale również jego bogata historia. W poniższym artykule przedstawimy Ci cenne znaczki pocztowe zagraniczne, które są jednymi z najbardziej poszukiwanych pozycji na całym świecie. Dowiesz się również, dlaczego stały się tak wyjątkowe.

Cenne znaczki pocztowe zagraniczne – w jaki sposób powstały?

W latach 60. I 70. XIX wieku zaczęto interesować się kolekcjonowaniem znaczków. Początkowo było to jedynie hobby zarezerwowane dla dzieci i młodzieży. Dopiero z czasem liczba pasjonatów zaczęła się powiększać, a wraz z tym zwiększył się również przedział wiekowy osób zainteresowanych znaczkami.

Wzrost liczby kolekcjonerów nie pozostał bez wpływu na wartość znaczków. W latach 20. XX wieku niektóre egzemplarze zaczęły osiągać kwoty rzędu nawet kilku milionów dolarów. Najbardziej cenne zagraniczne znaczki pocztowe były unikatowe i niosły za sobą mniej lub bardziej mroczne historie. Tym sposobem powstał zbiór filatelistycznych skarbów.

Utworzono bardzo cenną kolekcję, w której każdy element ma coś do przekazania. Należy przede wszystkim zaznaczyć, że zbieranie znaczków nie polega jedynie na ich posiadaniu. Jednocześnie bada się też ich historię oraz metody kolekcjonerstwa. To z kolei wymaga bardzo bogatej i wszechstronnej wiedzy.

 

oferta znaczków sklepu filatelistycznego

 

Najbardziej poszukiwane zagraniczne znaczki pocztowe

Ze względu na to, że o bogactwie danego znaczka decyduje nie tylko jego unikatowość, ale również historia, prezentacje najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych zagranicznych należy rozpocząć od pierwszego znaczka na świecie. Powstał on w Wielkiej Brytanii w roku 1840, a dokładniej 1 maja. Do użytku oddano go kilka dni później, w dniu 6 maja pod nazwą Penny Black.

Pierwszy znaczek pocztowy przedstawia brytyjską królową Wiktorię widniejącą na czarnej jednopensówce. Jego wydanie miało ogromny wpływ na usługi pocztowe. Od tego momentu wszystko się zmieniło. Znaczki spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem i już wkrótce kolejne kraje poszły dokładnie tym samym torem. Szacuje się, że jego nieużywane wersje mogą osiągać wartość nawet 3 tysięcy dolarów.

Kolejnym, równie mocno pożądanym egzemplarzem jest znaczek USA Benjamin Franklin “Z-Grill”. Zgodnie z nazwą zawiera portret Benjamina Franklina. Wydany został w Stanach Zjednoczonych w lutym 1868 roku. Jego unikatowość wynika przede wszystkim ze wzoru Z-Grill. Wykonany został specjalną metodą, która miała zabezpieczać przed oszustami. Chociaż w tamtych czasach były powszechnie stosowane, to w obiegu nie pozostały zbyt długo. Aktualnie istnieją tylko dwa egzemplarze, z czego oba są skasowane. To właśnie ze względu na trudną dostępność należy on do grona cennych zagranicznych znaczków pocztowych. Jest wartościowy nie tylko w USA, ale również i na całym świecie.

W tym gronie nie może zabraknąć też trzyszylingówki ze Szwecji. Wydana została w 1855 roku. Jej wartość wzrosła przez błąd drukarski. Właściwe egzemplarze były koloru niebiesko-zielonego, a ten jest żółty. Wadę odkryto dopiero po jakimś czasie i to całkowicie przypadkowo. Na całym świecie jest tylko jeden taki znaczek.

Bardzo ciekawą pozycją są również znaczki Hawaiian Missionaries. Stanowią pierwsze wydanie znaczków w Królestwie Hawajów. Miało to miejsce w roku 1851. Znaczek został znaleziony na korespondencji misjonarzy, którzy pracowali na wyspach. Stąd też wzięła się jego nazwa “Misjonarze”. Przetrwało zaledwie kilka z nich, a ze względu na swoją rzadkość uznaje się je za jeden z najdroższych walorów filatelistycznych.

Do cennych znaczków pocztowych zagranicznych zalicza się też niemieckie okazy. Te najdroższe pochodzą z 1923 roku. Był to czas fatalnej w skutkach hiperinflacji w Niemczech. Wydania z tego okresu dochodziły nawet do wartości 50 mln marek. Szczególną sławą cieszyła się seria “Sławni ludzie”. Jednym z najbardziej poszukiwanych niemieckich znaczków jest słynny Graf Zeppelin. Cenne mogą być jednak również nowsze egzemplarze. Ciekawa historia wiąże się ze znaczkiem z 2001 roku przedstawiającym słynną aktorkę Audrey Hepburn. Wydrukowano aż 14 mln egzemplarzy. Niestety poczta nie zatroszczyła się o prawa do wizerunku. Na znaczku aktorka paliła papierosa, a to nie spodobało się jej spadkobiercom. Zniszczono wówczas prawie wszystkie znaczki.

Najdroższe znaczki pocztowe zagraniczne

Kwoty niektórych znaczków pocztowych mogą przyprawić początkującego kolekcjonera o zawrót głowy. Ich wartość jest bowiem tak wysoka, że stać na nie jedynie najbogatszych. Wśród najdroższych znaczków pocztowych zagranicznych znajduje się pochodząca z kolonii angielskiej jednocentowa Gujana Brytyjska. Wydrukowana została w roku 1856 w bardzo przypadkowy sposób.

Oczekiwano wówczas na transport znaczków z metropolii, lecz niestety statek bardzo się spóźniał. Nie chcąc ryzykować, zamówiono u miejscowego wydawcy gazety dwa rodzaje znaczków – różowe o wartości 1 centa oraz niebieskie za 4 centy. Niebieskie znaleźć można w wielu kolekcjach, lecz na uwagę zasługuje ten różowy. Okazuje się, że został tylko jeden i na dodatek nie wiadomo, kto go posiada. Kawałek różowego papieru, na którym czarnym tuszem wydrukowano dewizę dawnej kolonii brytyjskiej oraz wizerunek okrętu uznany został za jeden z najdroższych znaczków na świecie.

Bardzo drogi jest też znaczek "Czerwony Mauritius". Sprzedano go w tym roku za kwotę przekraczającą 8 mln euro. Po raz pierwszy uregulowano nim opłatę pocztową w 1847 roku. Zrobiła to żona gubernatora Mauritiusa, która wysyłała zaproszenia na bal kostiumowy. Eksperci uważają, że zachowały się jedynie 3 koperty z tym egzemplarzem. Ze względu na to, że jeden z nich znajduje się w kolekcji królowej Elżbiety, a drugi jest własnością Biblioteki Brytyjskiej w Londynie, nabyć można było tylko jeden egzemplarz, którego aktualnym właścicielem jest niemieckojęzyczny kolekcjoner z Europy.

Niestety ze względu na wartość, nie każdy może sobie pozwolić na zakup tego typu. Początkującym filatelistom zalecamy nabyć znaczki, które wymagają dużo niższych nakładów finansowych. Kto wie, być może kiedyś zyskają na wartości i staną się cennym znaczkiem pocztowym zagranicznym, o który zabiegać będzie wielu filatelistów. W naszym sklepie znajdziesz bardzo duży wybór zagranicznych znaczków pocztowych. Być może to właśnie któryś z nich zapragniesz mieć w swojej kolekcji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl